آی پی ال یا لیزر، برای حذف موهای زائد کدامیک مناسب است؟

خرید دستگاه لیزر دایود

آی پی ال (IPL ) چیست؟

آی پی ال intense pulse light یعنی سیستم های نور شدید پالسی. در اصل لیزر نیست بلکه فلش لامپهای زنون هستند که نور چند طول موجی و non coherent ایجاد می کنند که قادر است اثرات گوناگون بر روی ساختارهای مختلف پوست داشته باشد و می توان با گزینش فیلترهای مناسب اثر دلخواه برای اهداف مشخص را بدست آورد. دستگاه IPLروش محبوبی جهت برداشتن موهای زائد وجوان سازی پوست و روشن نمودن لکهای صورت وهم چنین آثار سطحی جوش های صورت (آکنه ) می باشد. دستگاه IPL لیزر نیست اما کارایی و عملکرد مشابه دارد. ارزانتر است و سریعتر عمل می کند.این فرکانس تشدید شده نوری به جای تخریب اختصاصی فولیکول مو، کلیه بافتھای اطراف آن را بصورت غیر اختصاصی تخریب می کند و به ھمین دلیل ممکن است در کاھش موھای زائد نیز موثر باشد ولی به دلیل وسعت تخریب و غیر اختصاصی بودن معمولا اثرات کمتر و عوارض بسیار بیشتری نسبت به لیزر دارد.IPL کاندیدهای مناسب جهت افراد دارای پوست روشن و موی تیره می باشند، زیرا IPL پیگمان درون فولیکول مو را مورد هدف قرار می دهد. تعداد زیادی از مردم تجربه حذف موهای زائد به صورت کامل توسط این روش را دارند، اگر موها دوباره رشد کنند به صورت نازک و ظریف خواهند بود

دستگاه لیزر اس اچ ار

دستگاه لیزر اس اچ ار

لیزر چیست ؟

لیزر نوری است که به شدت متمرکز شده است و در نتیجه معمولا بدون درد ، و با میزان رضایت بالا .اما لیزر با تابش نور لیزر با قدرت کافی به گروهی از فولیکول های مو، برای غیر فعال کردن و یا از بین بردن ریشه مو بدون آسیب رساندن به پوست اطراف، عمل می کند. این فرایند به فوتوترمولیز انتخابی موسوم است. به این دلیل انتخابی که هدف، تنها مو است و پوست نمی باشد. فوتو به معنی (نور) و ترمولیز به معنی (از بین بردن به وسیله حرارت) است. پوست اطراف ناحیه عمل معمولا سرد می شود.

لیزر الکساندرایت ( الکس )

یکی از پیشرفته ترین دستگاهای لیزر دنیا برای از بین بردن موهای زائد می باشد . یکی از خصوصیات منحصر بفرد این دستگاه قابل تنظیم بودن طول موج (Pulse Duration) و میزان انرژی برای از بین بردن هر نوع مو و پوست می باشد. لیزر الکساندرایت از نوع لیزرهای جامد است که دارای طول موج 755 نانومتر و در محدوده نور مرئی می باشد. با توجه به جذب بالای ملانین در این طول موج کاربرد ویژه آن، از بین بردن موهای زائد است. برخی کارشناسان لیزر الکس را قدرتمندترین و پر تاثیرترین لیزر از میان موارد بالا می دانند. این دستگاه مجهز به سیستم خنک کننده مخصوص برای جلوگیری از سوزش می باشد.

تفاوت بنیادین بین آی پی ال (IPL) و لیزر موهای زائد در چیست؟ 

در آی پی ال طول موج های گسیل یافته پس از خروج از کریستال به محدوده ای تابش می نماید که ابعاد این محدوده دقیقا متناسب با Spot size در پراب آی پی ال می باشد، به همین دلیل است که امواج نور با طول موج ۶۴۰ نانومتر تا ۷۵۰ نانومتر هم به مو های زائد و هم به بافت های مجاور آن به طور پالسی تابش می شود و از این رو است که با جذب انرژی در بافت های مجاور موی زائد شاهد عوارض پوستی ناخواسته ای خواهیم بود و به همین جهت است که توصیه می گردد قبل از شروع به شات زدن با آی پی ال حتما ژل روی ناحیه ی هدف استعمال شود.

همان طور که در تصویر فوق به وضوح مشاهده می فرمائید، تابش امواج در آی پی ال تمرکز خاصی روی فولیکول و ساقه ی موهای زائد ندارد و از این رو در صورتیکه با موهای زائد با رنگدانه های روشن تر میزان جذب امواج آی پی ال کمتر می شود و در اصل امواج به محدوده ی Spot size بطور یکسان و بدون تمرکز خاص روی فولیکول موهای زائد تابش یافته و میزان جذب انرژی در ساختار موی هدف کاهش می یابد.

خرید دستگاه ipl shr

خرید دستگاه ipl shr

در حالت کلی لیزر در افرادی که پوست روشن دارند موثرتر می باشد مطالعات پژوهشی معتبر در این زمینه نشان داده است که لیزر موی زائد Nd:YAG برای پوست سبزه و لیزر Alexandrite برای پوست روشن تر تاثیر مناسب تری دارند، و دستگاه IPL  توانایی درمان تقریبا همه انواع پوست و مو را دارا می باشد، فقط در موهای کاملا سفید یا موهای کرکی و نازک میزان تاثیر امواج آی پی ال یا لیزر موی زائد به پائین ترین حد ممکن خواهد رسید و از این رو نتایج مناسبی را در این موارد شاهد نمی باشیم. با توجه به رنگ پوست ایرانی ها که بر اساس درجه بندی انواع پوست در دنیا، معمولا نوع سه یا چهار می باشد، IPLها و لیزرالکساندرایت و لیزر دایود برای حذف و درمان موهای زائد مناسب خواهد بود.

خرید دستگاه لیزر دایود

خرید دستگاه لیزر دایود

آیا روش آی.پی.ال خطرناک است ؟

شاید تصور کنید روش آی.پی.ال به سبب بهره گیری از نور مرئی به نسبت لیزر از خطر و عوارض کمتری برخوردار است، در حالی که چنین تصوری کاملا نادرست است و آی.پی.ال مثل یک شمشیر دولبه عمل میکند. عوارض ناشی از آی.پی.ال خیلی بیشتر از لیزر و درمان عوارض ناشی از آن سختتر از لیزر است. سیستم آی.پی.ال را باید یک فرد متخصص انجام بدهد آن هم متخصصی که در انجام این کار مهارت و تجربه کافی دارد، در غیر این صورت باید احتمال عوارض ناشی از آن را در نظر داشت.همانطور که گفته شد سیستم آی. پی. ال تقریبا تمام کاربردهای لیزر را دارد، ولی باید به این مورد هم توجه کرد که نتیجه استفاده از لیزر بهتر از آی.پی.ال است و روش آی.پی.ال معمولا پاسخ ضعیفتری به همراه دارد. برای مثال اگر یک فرد بخواهد موی زائد خود را از بین ببرد با لیزر زودتر به نتیجه مطلوب میرسد و در آی. پی.ال این نتیجه دیرتر حاصل میشود و مثل لیزر نیست.اگر بخواهیم مقایسه بیشتری بین این دو روش داشته باشیم باید گفت نتیجه آی.پی.ال نسبی است و طول مدت درمان آن به نسبت لیزر طولانیتر است و فرد باید جلسات بیشتری برای رفع مشکل خود به پزشک مراجعه کند و تنها مزیت این روش کمتر بودن هزینه آن نسبت به لیزر است.

X

ipl shr medilite3،ipl shr medilite1،ipl shr medilite5،ipl shr med210،دایود(diode)،هایفو(hifu)،الکس(Alex)،فرکشنال(co2 fractional)،الکتروسرجری(کوتر)،واترجت(waterjet)

¤